Hogyan lehet azonosítani és kezelni a kábítószer-kiütést

Mi az a kábítószer-kiütés?

A gyógyszeres kiütések vagy gyógyszerkiütések olyan reakciók, amelyek bizonyos gyógyszerek hatására kialakulhatnak a bőrében.

Bár bármely gyógyszer kiütést okozhat, bizonyos típusok hírhedtebbek a reakciók kiváltásáról. Ezek közé tartoznak az antibiotikumok (különösen a penicillinek és a szulfa-gyógyszerek), a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) és a rohamellenes szerek.

Kíváncsi a gyógyszeres kiütésekre és azok megjelenésére? Olvasson tovább, ha többet szeretne megtudni a gyógyszeres kiütések különböző típusairól, kezelésükről és arról, hogy mikor kell orvoshoz fordulnia.

Hogyan néznek ki a gyógyszeres kiütések?

A gyógyszeres kiütések jellemzően szimmetrikusak, ami azt jelenti, hogy a test mindkét oldalán ugyanúgy jelennek meg.

Ezenkívül a gyógyszeres kiütések nem okoznak más tüneteket. Néhány ilyen kiütést azonban viszketés vagy érzékenység kísérhet.

Ha egy új gyógyszer elkezdése után kiütések jelentkeznek, gyanítható lehet, hogy az Ön gyógyszere okozza ezt a bőrreakciót. Ez a kiütés hirtelen vagy órákon belül kialakulhat, de egyes esetekben akár több hétig is eltarthat. Azt is észreveheti, hogy a kiütés eltűnik, ha abbahagyja a kérdéses gyógyszer szedését.

Vessen egy pillantást a gyógyszeres kiütések leggyakoribb típusaira az alábbiakban:

Exanthemás kiütések

Az exanthemás kiütések a gyógyszeres kiütések leggyakoribb típusának számítanak, az esetek körülbelül 90 százalékát teszik ki.

A kivörösödött bőrön apró, kiemelkedő vagy lapos elváltozásokat észlelhet. Egyes esetekben az elváltozások felhólyagosodhatnak és megtelnek gennyel.

Az exantémás gyógyszeres kiütések lehetséges okai a következők:

  • penicillinek
  • szulfa gyógyszerek
  • cefalosporinok
  • görcsoldó szerek
  • allopurinol

Csalánkiütések

A csalánkiütés (urticaria) a gyógyszeres kiütések második leggyakoribb típusa. Az ilyen típusú kiütések apró, halványvörös dudorokból állnak, amelyek összekapcsolódhatnak és nagyobb foltokat képezhetnek. Nagyon viszketővé válhatnak.

Az urticariás gyógyszeres kiütések lehetséges okai a következők:

  • NSAID-ok
  • ACE-gátlók
  • antibiotikumok, különösen a penicillin

  • általános érzéstelenítők

Fényérzékenységi reakciók

A fényérzékenység a napsugárzás hatására súlyosbodó reakciókra vonatkozik. Bizonyos gyógyszerek fokozottan érzékennyé tehetik a bőrt az ultraibolya fényre, és viszkető leégést okozhatnak, ha naptej és védőruházat viselése nélkül megy ki a szabadba.

Példák olyan gyógyszerekre, amelyek ok A fényérzékenység a következőket tartalmazza:

  • bizonyos antibiotikumok, köztük a tetraciklin
  • szulfa gyógyszerek
  • gombaellenes szerek
  • antihisztaminok
  • retinoidok, például izotretinoin

  • sztatinok
  • diuretikumok
  • néhány NSAID

Erythroderma

Az eritroderma egy potenciálisan életveszélyes állapot, amely szinte az egész bőr viszketését és kipirosodását okozza. Bőre néhány napon belül pikkelyessé válhat. Előfordulhat, hogy láz is fellép, és bőre forró tapintású.

Példák az eritrodermát okozó gyógyszerekre, többek között:

  • szulfa gyógyszerek
  • penicillinek
  • görcsoldó szerek
  • klorokin
  • allopurinol
  • izoniazid

Bizonyos mögöttes egészségügyi állapotok is okozhatnak eritrodermát, mint például a pikkelysömör és az atópiás dermatitis.

Figyelem

Az eritroderma súlyossá és életveszélyessé válhat. Azonnal forduljon orvoshoz, ha úgy gondolja, hogy ilyen típusú kiütései vannak.

Stevens-Johnson szindróma (SJS) és toxikus epidermális nekrolízis (TEN)

Az SJS és a TEN azonos állapotnak számítanak, de van egy kis különbség a kettő között:

  • Az SJS a testének kevesebb mint 10 százalékát érinti
  • A TEN több mint 30 százalékot foglal magában

Mind az SJS-t, mind a TEN-t nagy, fájdalmas hólyagok jelzik. Mindegyik a bőr felső rétegének nagy területeit okozhatja, és nyers, nyílt sebeket hagyhat maga után.

Néhány lehetséges kábítószerrel kapcsolatos ok:

  • szulfa gyógyszerek
  • görcsoldó szerek
  • néhány NSAID
  • allopurinol
  • nevirapin

Figyelem

Az SJS és a TEN súlyos reakciók, amelyek életveszélyesek lehetnek. Mindketten azonnali orvosi ellátást igényelnek.

Antikoagulánsok által kiváltott bőrnekrózis

Bizonyos vérhígítók, mint például a warfarin, véralvadásgátlók által kiváltott bőrelhalást okozhatnak.

Először észreveheti, hogy a bőre kipirosodik és fájdalmas lesz. A nekrózis előrehaladtával a bőr alatti szövetek elhalnak.

Ennek a reakciónak a kockázata azonban általában magasabb az új vérhígító nagyon nagy adagjának szedésének kezdetén.

Figyelem

Az antikoagulánsok által kiváltott bőrnekrózis súlyos reakció, amely azonnali orvosi ellátást igényel.

Gyógyszerreakció eozinofíliával és szisztémás tünetekkel (DRESS)

Ez a gyógyszeres kiütések ritka típusa, amely életveszélyes lehet. Előfordulhat, hogy az új gyógyszer elkezdése után 2-6 hétig nem veszi észre a DRESS tüneteit.

Az ilyen típusú kiütések vörösnek tűnnek, gyakran az arcon és a felsőtesten kezdődnek. A további tünetek súlyosak, és a belső szerveket érinthetik, mint például:

  • láz
  • duzzadt nyirokcsomók
  • az arc duzzanata
  • égő fájdalom és viszkető bőr
  • influenzaszerű tünetek
  • szervi károsodás

A DRESS-t okozó lehetséges gyógyszerek a következők:

  • görcsoldók
  • allopurinol
  • abakavir
  • minociklin
  • szulfaszalazin
  • protonpumpa-gátlók

Figyelem

A RUHA egy nagyon súlyos reakció, amely azonnali orvosi ellátást igényel.

Miért fordulnak elő kábítószer-kiütések?

A gyógyszeres kiütés vagy más reakció több okból is előfordulhat, például:

  • allergiás reakció
  • a gyógyszer felhalmozódása, amely toxicitást okoz a bőrön
  • egy gyógyszer érzékenyebbé teszi a bőrt a napfényre
  • két vagy több gyógyszer kölcsönhatása

Egyes esetekben a gyógyszeres kiütések idiopátiás jellegűek lehetnek, ami azt jelenti, hogy nincs ismert közvetlen oka.

A kábítószer-kiütések kialakulásának személyes kockázata magasabb lehet, ha bizonyos kockázati tényezőkkel rendelkezik, például idősebb vagy nő.

Ezenkívül fontolóra veheti az egyéb kockázati tényezők megbeszélését orvosával:

  • vírusfertőzés és antibiotikum szedése
  • alapbetegség vagy más gyógyszer miatt legyengült immunrendszer
  • rák

Hogyan kezelik a gyógyszeres kiütéseket?

A gyógyszeres kiütések maguktól is elmúlhatnak, ha abbahagyja a kiütést okozó gyógyszer szedését.

A pontos idővonal azonban a kiütés típusától és súlyosságától is függ. A súlyosabb gyógyszeres kiütések, mint például az eritroderma, a kezelés után a bőr pigmentációjának maradandó elváltozásait okozhatják.

Azokban az esetekben, amikor egyéb tünetei vannak, orvosa más gyógyszereket is javasolhat a enyhítés érdekében. Például, ha a kiütés nagyon viszket, egy antihisztamin vagy orális szteroid segíthet a viszketés kezelésében, amíg a kiütés el nem múlik.

Ha gyanítja, hogy gyógyszeres kiütése van, azonnal forduljon orvosához. Soha ne hagyja abba a felírt gyógyszerek szedését anélkül, hogy először megbeszélte volna orvosával.

Ez különösen fontos, ha több gyógyszert szed. Kezelőorvosa arra kéri Önt, hogy kövesse az egyes gyógyszerek abbahagyására vonatkozó konkrét tervet, amíg nem tudnak segíteni abban, hogy kiderítse, melyik okozza a mellékhatásokat.

Egyes gyógyszeres kiütések súlyosak, és sürgősségi orvosi ellátást igényelnek. Ezek közé tartozik a súlyos csalánkiütés, eritroderma, SJS/TEN, antikoagulánsok által kiváltott bőrnekrózis és DRESS. A kórházban intravénás szteroidokat és folyadékpótlást kaphat.

Milyenek a kilátások?

A reakció súlyosságától függően a gyógyszeres kiütések nem feltétlenül adnak okot aggodalomra. Az enyhe reakciók általában megszűnnek, ha abbahagyja a gyógyszer szedését.

Azonban mindig jó ötlet, hogy beszéljen orvosával bármilyen gyógyszeres kiütésről, valamint mielőtt abbahagyja valamelyik gyógyszer szedését.

Ha súlyosabb gyógyszerkiütésre gyanakszik, a lehető leghamarabb menjen a sürgősségi ellátáshoz vagy egy kórházba, hogy csökkentse a szövődmények kockázatát.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.